Kto i kiedy obowiązkowo wymieni kasę na nową?

Kto i kiedy obowiązkowo wymieni kasę na nową?

Nikogo nie powinno chyba dziwić, że ustawodawcy zależy na jak najszybszym wprowadzeniu systemu kas online. Rozwiązanie to pozwoli przecież na skuteczne uzyskiwanie informacji na temat działań, które podejmują krajowi podatnicy. Niemniej, wiadomo już chyba na 99,9%, że w Polsce nie dojdzie do powszechnej wymiany starych kas rejestrujących na online. Zamiast tego, MF planuje wprowadzenie całego rozwiązania informatycznego, systemowego i prawnego w sposób ewolucyjny. Przy okazji jednak, część podatników będzie musiała zainstalować nowe kasy fiskalne we wcześniejszym terminie. I chyba pierwszy raz dowiedzieliśmy się, o jakie branże chodzi.

W wywiadzie Wojciech Śliż ujawnił, że obowiązek wymiany kas zacznie być stopniowo wdrażany od 1 stycznia 2019 roku. Następnie, w odstępach co 6 miesięcy, kolejne grupy przedsiębiorców będą musiały zastępować dotychczasowe urządzenia fiskalne. Wspomnianą koniecznością zostaną objęte usługi motoryzacyjne, wulkanizacyjne, gastronomiczne, fryzjerskie, kosmetyczne, fitness, krótkiego zakwaterowania oraz czynności związane z dostawą paliw.

Ulga przy zakupie urządzeń fiskalnych. Tylko za online?

Ministerstwo Finansów nadal zastanawia się nad tym, w jaki sposób rozwiązać kwestię refundacji przysługującej za zakup pierwszej kasy fiskalnej. Okazuje się bowiem, że jeden ze scenariuszy zakłada ustanowienie tej ulgi tylko w przypadku wdrażania urządzenia online. Miałoby to dotyczyć w szczególności sytuacji, w której podatnik zostanie zobligowany do wcześniejszej wymiany kasy. Równocześnie jednak, gdyby doszło do tak dużej zmiany zasadach refundacji części wydatku z budżetu państwa, maksymalna wartość ulgi mogłaby wzrosnąć do 1 000 zł. Przypomnijmy, że obecnie przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej podatnik może liczyć na maksymalnie 700 zł zwrotu.

Jaki los czeka modele z kopią papierową?

W tym przypadku jedno wydaje się pewne – ustawodawca chce wycofać z użytku kasy fiskalne z papierową kopią paragonów. W jaki sposób będzie jednak przebiegał ten proces? Ostatni projekt Rozporządzenia MF, o którym szeroko pisaliśmy na naszym blogu, mówił, że urządzenia dwurolkowe będzie można homologować do momentu wejścia w życie nowego systemu. Ponadto, firma ma mieć możliwość użytkowania takiego modelu do czasu, aż nie wygaśnie decyzje GUM wydana w jego sprawie. Jednakże, w przywoływanym już wywiadzie przedstawiciel Ministerstwa Finansów stwierdził, że jednym z założeń ustawodawcy jest wycofanie ze sprzedaży kas z kopią tradycyjną już w 2018 roku. Gdyby okazało się to prawdą, w niedalekiej przyszłości na rynku będą dostępne tylko 2 rodzaje urządzeń fiskalnych – online lub z kopią elektroniczną.

Źródło: Infor.pl


Elżbieta Szańca